13 травня 2025, 13:58
Телефон психоемоційної підтримки: понад 2-ох тисяч звернень за 6 років
Директор Департаменту охорони здоров’я Полтавської обласної військової адміністрації Віктор Лисак висловив свою думку про роботу телефону психоемоційної підтримки, що працює з 2019 року на базі Центру психічного здоров`я комунального підприємства «Обласний заклад з надання психіатричної допомоги Полтавської обласної ради»:
«Відрадно, що за шестирічний досвід роботи, особливо з початку повномасштабного вторгнення, для мешканців Полтавщини запроваджений керівницею Наталією Супруненко та командою Центру психічного здоров`я комунального підприємства «Обласний заклад з надання психіатричної допомоги Полтавської обласної ради» телефон психоемоційної підтримки став одним з важливих та дієвих ресурсів у допомозі знайти опору, не залишатися наодинці зі своїми думками, переживаннями, розгубленістю. Про затребуваність в нашій області такого сервісу емоційної підтримки свідчить мова цифр – з початку його роботи клінічні психологи центру опрацювали вже понад 2000 звернень від місцевих громадян. Знаю, що про його потрібність також говорять численні приклади такої наданої допомоги».
Психолог вищої категорії, клінічний психолог, психотерапевтка, психолог-екофасилітатор Української асоціації екологічної психологічної допомоги, начальниця Центру психічного здоров’я Наталія Супруненко відповіла на ряд запитань – як працює така допомога, які її переваги, що непокоїть тих, хто зателефонував на цю лінію, як їм допомогли та ін.
– Пані Наталіє, розкажіть, будь ласка, як усе починалося та розвивалося?
– Робота лінії психоемоційної підтримки розпочалася у відповідь на зростаючу потребу наших громадян в психологічній підтримці через запровадження карантину. Тоді ми задіяли в роботу три спеціалісти. Тільки у перші три місяця психологи Центру психічного здоров’я надали 190 консультацій. Онлайн консультування дало можливість «подолати» карантинні обмеження, зробивши бесіду по телефону на кшталт особистої зустрічі. Після зняття карантинних обмежень лінія психоемоційної підтримки продовжила свою роботу з огляду на її затребуваність.
Загалом за весь період до Центру психічного здоров’я звернулося близько 700 чоловіків та 1300 жінок. Найпоширенішим запитом стали тривожність та депресивні стани (30%), сімейні стосунки (25%), конфлікти (15%), самореалізація (10%), залежності (10%), самоушкоджуюча та інша девіантна поведінка (5%), суїцидальні думки (5%).
Робота лінії психологічної допомоги стала успішним досвідом дестигматизації сфери психічного здоров’я. Від наших фахівців клієнти мали змогу почути новини реформування сфери психічного здоров’я та психосоціальної реабілітації в Україні. Першими дізнавалися про можливість отримати психологічну допомогу у сімейного лікаря, отримували скерування до лікаря-психіатра якщо була така необхідність.
За весь період роботи сформовано успішні клієнтські кейси. Нам вдалося запобігти 4 спробам самогубства із подальшим довготривалим супроводом цих людей. Серед цих кейсів два клієнта розпочали власну справу, одна клієнтка створила сім’ю, інша вступила до магістратури на факультет психології.
З досвіду за ці роки роботи можу з упевненістю сказати, що лінія психоемоційної підтримки дає можливість клієнтам підтримувати безперервність відновлення у разі перерв на стаціонарне лікування.
Після 24 лютого 2022 року актуальність сервісу неабияк зросла. На перший план вийшов запит кризового консультування та першої психологічної допомоги. Зросла кількість звернень від внутрішньо переміщених громадян, родин військовослужбовців. Психологи почали надавати супервізійну допомогу колегам, які працювали у гуманітарних місіях, ділилися навичками першої психологічної допомоги волонтерам.
Допомагаючи іншим, не варто забувати про себе. Наші клінічні психологи безперервно підвищують професійну кваліфікацію, проходять навчання та супервізії, а також не збувають дбати про власне ментальне здоров’я та протидію емоційному вигоранню.
Поділіться, будь ласка, думками зі свого досвіду роботи про переваги такого виду психологічної підтримки наших співгромадян.
– Одна з головних переваг телефонної лінії психоемоційної підтримки – те, що за її допомогою люди, які переживають кризові ситуації, мають змогу отримувати екстрену психологічну допомогу, не чекаючи запису на прийом до психолога, а відразу набравши потрібний номер телефону: +38(067) 404 03 80. Той, хто відчуває тривогу, страх, депресію чи інші психоемоційні труднощі має змогу під час телефонної розмови з професіоналом відразу відчути таку необхідну для себе емоційну підтримку. Тебе обов’язково уважно вислухають, проконсультують щодо методів самодопомоги та стабілізації емоційного стану, а також, у разі необхідності більш глибокої терапії, перенаправлять на прийом до спеціалістів.
Клінічним психологам нашого центру дуже допомагає при цьому використання низки професійних методів. Один з них – метод активного слухання, це чудова можливість для того, хто звернувся за допомогою, спокійно висловити свої переживання, не відчуваючи при цьому негативної оцінки чи осуду. Також фахівці використовують такі дієві методи для стабілізації емоційного стану як техніки дихання, релаксації. Використовуючи метод психологічного консультування, вони надають рекомендації тим, хто до них звернувся, щодо подальших кроків у подоланні стресу. А метод кризового втручання застосовуємо як допомогу у випадках гострої емоційної кризи.
– А які ще існують подібні сервіси психологічної допомоги по телефону?
– У сучасному світі гарячі лінії психологічної допомоги – невід’ємна частина системи підтримки, яка допомагає людям знайти емоційну рівновагу та вихід зі складних життєвих ситуацій.
Онлайн-консультації та інтеграція телефонної допомоги з цифровими платформами у більшості країн світу набувають особливої актуальності, оскільки пропонують миттєву підтримку кожному, хто її потребує, зокрема під час воєн, пандемій та соціальних потрясінь.
В Україні діють безкоштовні гарячі лінії психологічної підтримки, які фінансуються державою та міжнародними організаціями. Ви можете знайти список таких сервісів тут: https://www.prostir.ua/?focus=de-shukaty-psyholohichnu-dopomohu-haryachi-liniji-ta-servisy-v-ukrajini
– Наостанок, щоби Ви порадили тим, хто відчуває потрібність такого виду допомоги як психоемоційна підтримка?
– Дійсно, війна для нас усіх змінює життя назавжди, ми всі потребуємо в тій чи іншій мірі підтримки та заспокоєння. Бо такий випробувальний період життя для всієї країни і кожного особисто не повинен зруйнувати нашу здатність відчувати, любити, вірити. І якщо вам важко – зверніться, на вас чекають слова підтримки, які здатні повернути світло у ваші думки!
Ваша стійкість – це сила, ваша довіра – це надія, ваш голос – важливий. Нагадаю, що телефон підтримки працює для вас за номером: +38(067) 404 03 80 з понеділка по п’ятницю з 8.00 до 15.30 – Центр психічного здоров’я КП «Обласний заклад з надання психіатричної допомоги ПОР».
Далі – буде.
#тияк
КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я Полтавської обласної ради»
Психолог (2)
Підпишіться, щоб отримувати листи.