08 листопада 2024, 09:04
Наявність у закладі сучасного обладнання для проведення променевої терапії дозволяє застосовувати інноваційні методики опромінення і досягати позитивного результату лікування навіть при важких формах раку.
Променева терапія (радіотерапія) – це спрямоване використання радіації, яка утворюється за допомогою спеціальних апаратів або виникає внаслідок розпаду радіоактивних речовин. Поряд з хірургією та хіміотерапією, є одним із основних методів лікування злоякісних пухлин та застосовується у понад 70% випадків лікування пацієнтів з онкологічними патологіями.
Історична довідка. Радіотерапевтична служба у Полтавській області бере свій початок з 1940-1950-х років, коли для лікування онкологічних хворих використовували препарати радію. Протягом 1950-1980 років були встановлені рентгенотерапевтичні апарати РУМ-7, ТUR-60, збудований та введений в експлуатацію типовий корпус радіологічного відділення. Наприкінці 1990 року встановлені кобальтові гама-терапевтичні апарати АГАТ-Р, АГАТ-С, АГАТ-ВУ. У 2007 році здійснена добудова до радіологічного корпусу диспансеру, де встановлений сучасний гама-терапевтичний апарат «TERAGAM» з плануючою системою.
Сьогодення. У відділенні променевої терапії обласного онкологічного диспансеру щорічно понад 2000 пацієнтів з вперше встановленою онкологічною патологією та рецидивами пухлин отримують променеве лікування та виконується понад 65 тисяч процедур опромінення. Для лікування застосовується дистанційна променева терапія на гама-терапевтичному апараті, лінійному прискорювачі, а також – контактна променева терапія автоматизованим та неавтоматизованим способами.
Завдяки сучасним досягненням у створенні джерел іонізуючого випромінювання, розвитку і впровадженню комп’ютерних технологій у радіаційній онкології, суттєво розширюються можливості і підходи в лікуванні пацієнтів. Усі високотехнологічні методи спрямовані на зменшення об’ємів опромінення нормальних тканин, які оточують пухлину і зменшення поглинених доз. Це відбувається за рахунок збільшення кількості полів опромінення, проведення рентгенівського контролю за положенням пацієнтів на лікувальних столах, обов’язкового дозиметричного контролю у процесі опромінення, застосування індивідуальних фіксуючих конструкцій. Першочергово такий вид лікування показаний пацієнтам при опроміненні пухлин, які розташовані поряд із життєвоважливими органами.
Розвиток радіотерапевтичної служби сьогодення відзначилось тим, що наприкінці 2021 року розпочалося радикальне оновлення апаратного забезпечення променевої терапії. У грудні 2021 року придбано медичний лінійний прискорювач Halcyon, виробник – Varian Medical Systems Inc. (США), з максимальною енергією фотонів 6 МеВ. У січні 2023 року – спеціалізований комп’ютерний томограф Somatom go.Open Pro, виробництва Siemens Health care GmbH, за допомогою якого здійснюється топометрична підготовка для планування променевого лікування на лінійному прискорювачі.
Для лікування онкологічних хворих лінійний прискорювач застосовується з 01 вересня 2023 року. На сьогоднішній день на новому обладнанні отримали лікування майже 400 пацієнтів Полтавської та інших регіонів з приводу злоякісних пухлин, зокрема: молочної залози, передміхурової залози, стравоходу, прямої кишки, легень, головного мозку, пухлин голови та шиї, пухлин жіночої статевої сфери, метастатичних та рецидивних пухлин. Лікування проводиться за Програмою медичних гарантій згідно договору обласного онкодиспансеру з Національною службою здоров’я України.
Технологія лікування на лінійному прискорювачі відрізняється від традиційної променевої терапії на кобальтових апаратах. Програма лікування кожного пацієнта створюється командою висококваліфікованих фахівців: лікарів з променевої терапії, медичних фізиків, інженерів-радіологів, дозиметристів. Після отримання результатів усіх необхідних досліджень лікар з променевої терапії обирає оптимальний метод променевої терапії, виконує топометричну підготовку (встановлює мітки на тілі, виготовляє фіксуючу маску за необхідності) на комп’ютерному томографі, потім разом з медичним фізиком створює клініко-дозиметричний план лікування. Доза опромінення визначається індивідуально для кожного пацієнта згідно з міжнародними клінічними рекомендаціями та протоколами лікування.
Променева терапія розпочинається після перевірки (верифікації) лікувального плану. Стандартний курс променевої терапії на лінійному прискорювачі триває від 3 до 7 тижнів (15-35 сеансів). Як правило, сеанси опромінення проводяться 5 раз на тиждень з обов’язковою дводенною перервою для відновлення організму. Лікування безболісне, сеанс триває близько 10 хвилин.
Опромінення має значний вплив на пухлинні вогнища, а також, має вплив на оточуючі тканини та спричиняє побічні ефекти – загальні та місцеві променеві реакції (підвищена втома, слабкість, головний біль, запаморочення, зниження апетиту, нудота, зміни в периферичній крові, зміни шкіри та слизових оболонок). Прояви променевих реакцій залежать від ділянки опромінення та індивідуальних особливостей організму. Пацієнт, який отримує променеву терапію, не є радіоактивним, не створює загрозу для оточення. Після завершення курсу променевого лікування пацієнти отримують рекомендації для відновлення після опромінення.
З метою продовження впроваджувати сучасні високотехнологічні методики променевої терапії у лікуванні онкологічних пацієнтів за рахунок коштів Державного бюджету України у 2023 році здійснено централізовану закупівлю систем лінійних прискорювачів. Сьогодні в обласному онкодиспансері завершуються роботи з реконструкції приміщення для встановлення лінійного прискорювач «Elekta Harmony». Після монтажу, налагодження, отримання відповідних дозволів цей апарат наприкінці 2024 року планується ввести в експлуатацію та застосовувати для лікування пацієнтів.
З метою продовження втілення сучасних технологій у променевій терапії та розширення спектру радіотерапевтичних процедур заплановано заміну кобальтового апарату для контактної гамма-терапії АГАТ-ВУ на сучасну брахітерапевтичну установку, придбання сучасної рентгенотерапевтичної установки та придбання ще одного лінійного прискорювача.
Модернізація відділення променевої терапії та можливість застосування новітніх технологій забезпечить доступність високотехнологічних методів лікування, сприятиме впровадженню складних методик опромінення та покращенню якості життя онкологічних пацієнтів.
Людмила Лимар, завідувач відділення променевої терапії
КП «Полтавський обласний клінічний онкологічний диспансер
Полтавської обласної ради»
Підпишіться, щоб отримувати листи.