Транспорт і зв’язок
На території Полтавщини функціонують всі (за винятком морського) види транспорту - залізничний, автомобільний, річковий, трубопровідний, повітряний. Здійснюючи вантажні і пасажирські перевезення, окремі види транспорту взаємодіють між собою, формуючи транспортну систему.Провідне місце у перевезенні вантажів в області належить трубопровідному і залізничному транспорту, в перевезенні пасажирів -автомобільному, електричному і залізничному транспорту.
Залізничний транспорт
Експлуатаційна протяжність залізниць на території області залишається стабільною протягом останніх років і становить 853,4 км. Густота залізниць в розрахунку на 100 кв.км - 2,96 км (Україна - 308 км). Залізниці обслуговуються тепловозною та електричною тягою.
Згідно з державною програмою електрифікації залізниць проводяться роботи щодо електрифікації головних залізничних ліній. Закінчені роботи на дільниці Гребінка – Полтава – Київ – Вакуленці – Харків загальною протяжністю 347,5 км, у 2008 році введено в експлуатацію електрифіковану станцію Полтава-Південна. У поанах Укрзалізниці – електрифікація наступної ділянки на 119 км у напрямку Кременчука. Запуск нової станції Полтава-кременчук дозволить найкоротшим шляхом перевозити вантажі з Росії, Казахстану, країн Середньо Азії до портів Чорного моря. Полтава обрана місцем будівництва найбільшого в Україні термінала для швидкісних поїздів Pendolino, які будуть обслуговувати гостей і учасників футбольного Євро-2012.
Територію області перетинає чотири залізничних магістралі Лозова - Полтава - Ромодан - Гребінка; Харків-Полтава-Кременчук; Бахмач - Ромодан - Кременчук з відгалуженнями Лохвиця - Гадяч; Бахмач-Пирятин – Гребінка з з відгалуженням Прилуки - Ніжин.
Найбільш вантажонапруженою є магістраль Лозова - Полтава -Ромодан - Гребінка - Київ, якою іде транзитний потік кам'яного вугілля, хімічних вантажів, машин та промислового устаткування із Донбасу. Другою за вантажонапруженістю є магістраль Кременчук-Полтава-Харків, що забезпечує транзитний потік чорних металів, машин, промислового устаткування з Придніпров'я в інші райони України та за кордон.
Залізнична мережа по території області розміщена рівномірно. Максимальна віддаленість населених пунктів від залізниці не перевищує 50 км. У територіальній структурі залізничної мережі організуючими елементами є залізничні вузли.
Найбільші в області залізничні вузли – Полтавський, Кременчуцький.
Значну функціональну роль в роботі залізничного транспорту області відіграють залізничні станції Лубни, Гребінка, Ромодан, Миргород, Полтава - Київська.
Річний обсяг пасажирських перевезень на залізниці становить близько 16,6 млн. чоловік, вантажних перевезень – 21,9 млн.т.
Дорожнє господарство, автомобільний транспорт
Загальна протяжність доріг області становить 1857,4 км, на яких розташована 662 мостова споруда загальною довжиною 23,1 км.
Мережа доріг загального користування налічує 8875,5 км доріг та 571 мостові споруди довжиною 20,0 км і знаходиться в підпорядкуванні Служби автомобільних доріг у Полтавській області Державної служби автомобільних доріг України.
Дороги відомчого підпорядкування становлять 9199,6 км, з яких 2268,0 км - ґрунтові. На цій мережі розташовані 93 мостові споруди протяжність 3,6 км.
Мережа доріг державного значення складає 890,9 км. Дороги місцевого значення загального користування – 7984,6 км, із них:
- територіальних – 611,6 км,
- обласних – 4401,5 км,
- районних – 2971,5 км.
В межах сільських населених пунктів розташовані 2345,6 км доріг загального користування.
За протяжністю доріг місцевого значення область займає в Україні 4-те місце. Щільність доріг складає 0,310 км/км2, що вище середнього в Україні (0,209 км/км2).
Автотранспортом загального користування в області охоплені 15 міст, у тому числі 5 обласного підпорядкування, 20 селищ та 1619 сільських населених пунктів. Автобуси перевізників всіх форм власності виконують рейси на 833 маршрутах, у тому числі на 302 приміських, внутрішньорайонних, 333 міжміських, внутрішньообласних та 198 міжобласних маршрутах.
У 2008 році автотранспортними підприємствами області всіх форм власності перевезено більше 4,2 млн. тонн вантажів, пасажирів - близько 134 млн. осіб.
Річковий транспорт
Судноплавні річки області - Дніпро, Сула, Ворскла створюють необхідні умови для розвитку річкового транспорту. Транспортні шляхи проходять по Дніпру, Сулі - від гирла до пристані Тарасівка, по Ворсклі - від гирла до м.Кобеляки. Річковий транспорт області перевозить переважно народногосподарські вантажі. Основна маса вантажів перевозиться по Дніпру. У структурі вантажоперевезень переважають залізна руда, лісові, будівельні та хлібні вантажі. Крім того, річковий транспорт в межах області перевозить пасажирів.Провідну роль в організації роботи річкового транспорту відіграє Кременчуцький річковий порт. Зараз це сучасне високомеханізоване підприємство, оснащене високопродуктивною технікою. У 2008 році оброблено майже 1 млн.т вантажів.
Авіаційний транспорт
На території області діє ВАТ „АПСП „Меридіан”. Основа виробничої діяльності підприємства - надання авіапослуг галузям народного господарства: виконання авіахімічних робіт в сільському господарстві, обслуговування нафтогазопроводів, ліній електропередач, надання допомоги рибінспекції, лісопатрулю, виконання санітарних польотів. Також розташоване і діє ПОКП „Аеропорт-Полтава”, що здійснює приймання та відправлення повітряних суден, здійснює їх комерційне, наземне та технічне обслуговування, обслуговування пасажирів, багажу, пошти і вантажів. Аеропорт Полтава - один з найстаріших в Україні (1924р.). Сучасна злітно-посадкова смуга аеропорту дає змогу приймати і відправляти літаки різних типів максимальною вагою до 61 тонни. Аеровокзальний комплекс має пропускну здатність 400 пасажирів на годину.
ЗВ'ЯЗОК
Полтавська філія ВАТ "Укртелеком" - потужна структура, яка швидко і динамічно розвивається. До складу філії входять 15 безбалансових структурних підрозділів: 8 центрів електрозв'язку, яким підпорядковано 17 цехів електрозв'язку та 7 спеціалізованих центрів.
Полтавською філією ВАТ "Укртелеком" експлуатується в області близько 400 тисяч телефонних номерів. Структурними підрозділами збудовано, розширено і введено в дію 13 цифрових та 2 координатних АТС загальною ємністю майже 16 тисяч номерів. Щільність телефонів на 100 сімей складає 52,0, а щільність телефонів на 100 мешканців -26,1.
Для потреб споживачів в області по єдиній таксофонній картці працює близько 1000 таксофонів.Фахівці філії обслуговують 187,1 тисяч основних радіоточок, які транслюють програми національного радіо, обласних, районних та комерційних радіоредакцій. Мережа проводового мовлення Полтавської філії ВАТ "Укртелеком" організована на базі 170 радіовузлів та опорно-підсилювальних станцій (з них 98 радіовузлів - багатопрограмні, 54 радіовузли мають резервне енергопостачання) і охоплює всі населені пункти Полтавської області. Полтавські електрозв’язківці постійно проводять відновлювальні роботи, реконструюють мережу проводового мовлення. Щільність основних радіоточок на 100 сімей становить 24,5. Для задоволення потреб споживачів на Полтавщині забезпечено роботу 57 переговорних пунктів, 63 відділень "Телекомсервіс" і 73 пунктів прийому платежів. В обласному центрі по вул.Куйбишева, 2 відкрито нове відділення "Теплокомсервіс", де крім традиційних послуг, можна скористатися і послугою відеотелефонного зв’язку.Філією надається послуга "Відкритий доступ" до всесвітньої мережі, яка нині доступна у Полтаві, Кременчуці, Лубнах, Миргороді, Кобеляках, Карлівці, Гадячі, Пирятині, Лохвиці, Чорнухах і Козельщині.Зараз на Полтавщині повним ходом йде впровадження ще одного сучасного високошвидкісного доступу до мережі Інтернет за технологією ADSL, що має власну торгову марку ОГО. Філією вже побудовано мережу широкосмугового доступу в усіх районах Полтавщини, задіяні 15671 портів ADSL.Філією також побудовано власними силами та експлуатується вузли передачі інформації за технологією Frame Relay.
Планується розширити спектр як вже звичних послуг (телефонізація, факсимільний зв’язок, тощо), так і відносно нових - відеоконференції, маршрутизація електронних повідомлень, новітня пакетна мережа.
Поштовий зв'язок
Мережа поштових відділень області налічує 733 поштових відділення, із них 118 у міській мережі, 612 – у сільській та 3 пересувні відділення.
Основні напрями програми розвитку поштового зв'язку передбачають подальший технічний розвиток поштової галузі, автоматизацію технологічних процесів на всіх ланках проходження поштових відправлень та створення автоматизованої інформаційної системи зв'язку на базі електронної пошти. Продовжиться робота із впровадження нового методу контролю за якісним наданням послуг поштового зв'язку на рівні провідних країн світу, який відслідковує шлях проходження листа від відправника до одержувача.Будуть впроваджені послуги гібридної пошти (електронна пошта з доставкою) в межах області.Подальший рух в цьому напрямку дозволить стабілізувати діяльність поштового зв'язку області, забезпечити конкурентоспроможність і доступність послуг галузі.