• Перейти до основного вмісту
arrow
Головна
Новини

«Коли звучить українська пісня – є й Україна»: двадцяті роковини з дня відходу у засвіти славетної Чураївни

09 лютого 2025, 08:17

  • Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю
Раїса Кириченко

20 років тому, 9 лютого, відлетіла у засвіти душа унікальної полтавки – Раїси Опанасівни Кириченко, української співачки, народної артистки України, Героя України з врученням Ордена Держави, лауреата Національної премії України імені Т.Г.Шевченка, повного кавалера ордена княгині Ольги, кавалера ордена Миколи Чудотворця «За примноження добра на землі», лауреата літературно-мистецької премії імені Дмитра Луценка «Осіннє золото», почесного професора Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка, викладачки відділу співу Полтавського музичного училища імені М. В. Лисенка, почесної громадянки міста Балтимор (США).

Раїса Кириченко (дівоче прізвище – Корж) народилася 14 жовтня 1943 року у селі Корещина  Глобинського району Полтавської області в селянській родині.

Життя її не було безхмарним: дитина війни, змалку вміла виконувати всю нелегку господарську роботу, важко трудилася разом з родиною на колгоспному полі за тоді ще символічні трудодні, з 16 років працювала в колгоспі телятницею, дояркою. Раїса змогла закінчити лише 8 класів, середню освіту здобувала вже заочно. Спеціальної музичної освіти вона не отримала (лише у 1980-х роках закінчила Харківський інститут мистецтв імені І.П.Котляревського).

З дитинства майбутня народна артистка любила співати, даючи перші дитячі концерти біля батькової вишні. Далі були аматорські, професійні хорові колективи – житомирський «Льонок», Черкаський народний хор, фолк-ВІА «Росава», ансамбль «Чураївна» Полтавської філармонії. У її репертуарі – понад дві сотні пісень, випущено два компакт-диски «Долі моєї село» та «Цвіте черемуха». Вона співала душею, а не тільки своїм унікальним голосом – глибоким оксамитовим меццо-сопрано. Тому її творчість така близька й зрозуміла кожному.

Головною завжди була народна пісня, яка віками об’єднувала українців. Унікальний талант самобутньої співачки перетворював на воістину народні навіть твори, написані сучасними композиторами. Щемливі «Мамина вишня», «Степом, степом» навіть у зачерствілих серцях пробуджували любов і вдячність до матерів. «Я козачка твоя» та «Ой на горі два дубки», «Два кольори» фактично стали шлягерами, нагадуючи українцям, якого вони роду-кореня. У виконанні Раїси Опанасівни усі пісні ставали популярними.

«Раїса Кириченко – не просто самодостатня українська співачка, це своєрідне явище, неповторне й неповториме, як Оксана Петрусенко, Діана Петриненко. Зі своїм особливим тембром, особливим голосом і розумінням пісні. Вона тонко відчувала не текст, як нині говорять, а слова справжньої поезії», –  підкреслював Борис Олійник.

Її неповторним співом захоплювалися слухачі у Канаді й Алжирі, США і Тунісі, Філіппінах, Болгарії, Польщі, Німеччині. Гастролюючи в різних куточках світу, вона так і лишилася простою та земною жінкою, яка понад усе любила свою Батьківщину, свою рідне село на Полтавщині та затишну батьківську хату. Найголовнішою справою свого життя Раїса Кириченко вважала побудувати в Корещині церкву, провести селянам газ, відродити середню школу й не допустити закриття дитячого садка. Ось про це вона просила владу та впливових людей.

Раїса Кириченко довгий час боролася з тяжкою хворобою нирок. Маючи перспективу кар’єри в США, могла чимало заробляти і якісно лікуватися, але вона відмовилася від цього, бо бачила себе лише на рідній землі. Вона ніколи не нарікала на долю, лише дякувала Богу за пісні, чоловіка, друзів і за можливість жити.

Берегиня народної пісні спочатку здобула всенародну любов і шану, а вже потім – високі звання. Тому коли стан здоров’я її погіршився, не можновладці, а прості українці своїми кревними гривнями рятували свою Чураївну та довели, як шанують в Україні народну співачку, що вросла всім корінням у грунт нашого народу, українську народну пісню.

На жаль, співачці не довелося довго дарувати людям свої щирі і сердечні пісні. Після кількох складних операцій під загальним наркозом у неї почало здавати серце. 1 лютого 2005 року її прооперував відомий столичний кардіохірург Борис Тодуров, замінив два клапани. Все пройшло успішно, пацієнтка впевнено йшла на поправку. Але 9 лютого 2005 року, під час чергового діалізу – очистки крові, її серце зупинилось. Вічний спокій народна артистка знайшла у рідній Корещині. 

Душа української пісні не може померти чи втратити силу. Пишаємося , що вона стала справжнім символом України у світі, прославила Полтавський край.

На вшанування пам’яті легендарної землячки у м. Полтаві встановили меморіальну дошку на будинку, де вона жила, а також монумент Берегині української пісні на вулиці її імені. На честь Раїси Кириченко також названі вулиці в містах Гребінці, Кременчуці, в селах – Рунівщина та Святилівка.

У с. Землянки Глобинської територіальної громади, у с. Корещині  біля Музею-садиби «Мамина вишня» зведені пам’ятники Раїсі Опанасівні.

Полтавська міська школа мистецтв «Мала академія мистецтв» носить ім’я Раїси Кириченко. Щорічно проводиться відкритий фестиваль-конкурс вокально-хорового мистецтва пам’яті Раїси Кириченко «Пісенні крила Чураївни».

«Спасибі, мої добрі люди, за вашу щедру і незрадливу любов до мене…», –писала у своїй книзі спогадів Раїса Кириченко.

Поділитись

Теги

Пам'ять
Полтавщина

Новина за темою

Звернення т.в.о. начальника Полтавської ОВА Володимира Когута з нагоди третьої річниці повномасштабного вторгнення
09/02/2025
У краєзнавчому музеї відкрили пам’ятну виставку захисника і археолога «Олексій Крютченко. Остання експедиція…»
09/02/2025
Архівісти області провели тематичний урок для молоді «Полтавська сторінка Чорнобильського подвигу»
09/02/2025
Фото Кириченко

Фото Кириченко

Arrow slider next
Arrow slider prev

Останні новини

Більше новин
У Полтаві погасили марку «До Дня матері. Я живу тобою…» У Полтаві погасили марку «До Дня матері. Я живу тобою…»
09/05/2025
Володимир Когут відвідав ліцей у Глобинській громаді
09/05/2025
Цифрові можливості для призначення належного користувача зі смартфона
09/05/2025
Як держава підтримує виробників комплектуючих до зброї?
09/05/2025
Профілактика та реагування на ящур тварин: відбувся семінар на базі Регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби
09/05/2025
9 травня у Великобагачанській громаді проводитимуть навчальні стрільби
09/05/2025
У Полтавській обласній філармонії відбувся концерт «Незламність»
09/05/2025
Камерний квартет Полтавського академічного симфонічного оркестру виступив для захисників
09/05/2025
Звернення т.в.о. начальника Полтавської ОВА Володимира Когута з нагоди Дня Європи
09/05/2025

Надсилаємо насвіжіший дайджест новин

Підпишіться, щоб отримувати листи.

ПОЛТАВСЬКА ОБЛАСНА ВІЙСЬКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ

Офіційний веб-сайт

Адреса:

36014, Полтава,вулиця Соборності, 45

Телефон

+380 (532) 56-02-90

Електронна пошта

[email protected]

Гаряча лінія

112

ОВА

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше

Технічна підтримка сайту

[email protected]

Розроблено в

За підтримки

Мапа сайту