28 січня 2025, 11:00
Народився Павло Горобець у 1905 році в Полтаві, в простій, але інтелігентній сім’ї. Батьки виховували у синові любов до музики, театру, мистецтва. З раннього дитинства він малював, співав, освоїв низку музичних інструментів.
Чотири роки Павло Горобець навчався у студії художника і педагога Григорія Івановича Цисса, де не лише отримав початкові професійні знання, а й визначив свій шлях у мистецтві. В подальшому у художників на довгі роки склалися дружні стосунки. Серед низки портретів відомих особистостей, створених Г.Циссом, є два портрети П.Горобця.
Наставником, який також мав значний вплив на творчість П.Горобця, був один з найвидатніших українських колористів, а також – театральний художник, актор, громадський діяч і письменник Микола Бурачек. Він навчав детально досліджувати природу, бувати на етюдах у будь-яку пору, а також допомагав вдосконалити техніку живопису.
Павло Матвійович як професіонал високого класу чудово володів різними жанрами образотворчого мистецтва, але найповніше проявив себе як майстер камерно-ліричного пейзажу. У своїх полотнах він тонко возвеличував краєвиди полтавського краю, тож недарма його називали співцем природи Полтавщини.
Митець брав участь у різноманітних виставках, щедро ділився досвідом, займаючись педагогічною діяльністю. У його доробку понад тисяча картин і сотні малюнків, значна частина яких знаходиться у приватних колекціях, а також композиції, присвячені життю і діяльності Івана Котляревського, Панаса Мирного. Творчий спадок Павла Горобця став вагомим внеском в історію українського образотворчого мистецтва ХХ ст.
Вся творча біографія П.Горобця пов’язана з Полтавським художнім музеєм: тут він працював лаборантом, заступником директора з наукової роботи, а потім директором, навіть мешкав із сім’єю у будиночку на території музею.
Традиційно з 1946 року у Полтавському художньому музеї (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка до ювілеїв Павла Горобця проводяться художні виставки. То ж і сьогодні діє виставка «Доля», на якій демонструються дві найбільші з нині існуючих збірок творів знаменитого полтавця – державна – Полтавського художнього музею імені М.Ярошенка та приватна – родини колекціонерів Гриньових.
Підпишіться, щоб отримувати листи.