Будучи однією з найпоширеніших форм аб’юзу, яка зазвичай супроводжується низкою інших кризових ситуацій та пагубних звичок (зловживання алкоголем чи наркотичними засобами, нестабільний психологічний та психічний стан, безробіття та фінансові труднощі тощо), домашнє насильство, до якого не вжито відповідних заходів, має тенденції до наростання та поглиблення трагічних наслідків.
В області розвинена мережа спеціалізованих служб з підтримки постраждалих осіб. Відтак допомогу можна отримати, як діючих надавачів соцполсгу тергромад, так і через їх підрозділи: притулки, денні центри з кризовими кімнатами, консультаційні служби та мобільні бригади соціально-психологічної допомоги постраждалим.
Чому це важливо? Лише за 9 місяців 2024 року правоохоронними органами області зафіксовано понад 7 тисяч звернень щодо насильства в родині за результатами яких винесено майже 4,3 тисяч термінових заборонних приписів.
Понад 5,5 тисяч осіб перебувають на обліку з приводу вчинення домашнього насильства, з яких 4,8 тисяч – це чоловіки.
На жаль це не просто вражаюча статистика, а трагічні ситуації, людські долі та родини які можуть бути знищені.
Тому подолання «кореня проблеми» через корекційну роботу з кривдниками набуває все більшої актуальності, як для унеможливлення повторної віктимізації членів родини, так і позитивного впливу на життя самої особи, яка вчинила насильство.
Відтак, в грудні поточного року за ініціативи Департаменту соціального захисту населення Полтавської ОВА на базі ННЦ ментального здоров’я Полтавського державного медичного університету відбулось очне навчання для представників тергромад за сертифікатною програмою «Навчання для фахівця: ефективні методи роботи з кривдниками».
Участь у 5 денному навчанні взяли психологи та фахівці соціальної роботи надавачів соціальних послуг та служб у справах дітей Полтавської, Великосорочинської, Опішнянської, Горішньоплавнівської, Новооржицької, Котелевської, Пирятинської, Піщанської, Нехворощанської, Щербанівської та Машівської територіальних громад, які здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству та/або насильству за ознакою статі або залучені та проводять програму для кривдників на замовлення суб’єктів.
В чому суть програми для кривдників? В першу чергу вона спрямована на зміну насильницької поведінки кривдника, формування соціально прийнятних норм і гуманістичних цінностей через нову, неагресивну модель поведінки у приватних стосунках. Також у фокусі є посилення відповідальності за власні вчинки та їх наслідки, виконання батьківських обов’язків викорінення дискримінаційних уявлень про соціальні ролі та обов’язки жінок і чоловіків, а головне розвиток навичок конструктивного безконфліктного спілкування.
До викладання за сертифікатною програмою долучені керівниця Навчально-наукового центру ментального здоров’я, професорка кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Ганна Васильєва, доцентка кафедри громадського здоров’я з лікарсько-трудовою експертизою, кандидат медичних наук, доцентка Інна Бєлікова, старша викладачка кафедри філософії та суспільних наук, кандидатка юридичних наук Євгенія Липій, доцент кафедри хірургії № 3, кандидат медичних наук Сергій Кононенко, завідувач кафедри соціальної роботи, реабілітації та повоєнної адаптації Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка, доктор педагогічних наук, професорка Наталія Сайко.
За результатами опанування навчального курсу, учасники отримали відповідні сертифікати з 1,5 кредиту ЄКТС.
Заходи проведено в межах реалізації Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», яка ініційована Першою леді Оленою Зеленською.
Підпишіться, щоб отримувати листи.